FiyatSeyir - Online Fiyat Takip ve İndirim Sitesi

11 Ağu 2017 Cum 5 yorum

Online fiyat takip ve karşılaştırma sitesi hazırlıyorum.

Çevrimiçi alışveriş hızla yükselmeye devam ediyor. Kullanıcılar istedikleri ürünleri birçok siteye girerek fiyat kıyaslaması yaptıktan sonra en uygun neredeyse alışverişi oradan yapıyor. Kimi alışveriş siteleri arasındaki fiyat farkı aşırı yüksek olabiliyor. Tek tek tüm siteleri gezmek hem zahmetli hem de vakit kaybına neden olacağından tam bu noktada kullanıcıların imdadına fiyat kıyaslama siteleri yetişiyor. Ben de kolları sıvadım ve bir indirim takip sistemi ve arama motoru hazırlamaya karar verdim. Yaklaşık bir hafta önce başladığım proje test aşamasında olsa da şu an sorunsuz işler durumda. Şimdi hazırladığım sisteme yakından bakalım.

Öncelikle sistemin altyapısının nasıl işlediğine kısaca değineyim. Belirlenen web sitelerinin istenilen kategorilerinde ürünlerin ad, fiyat ve link bilgileri taranıyor ve veritabanına girişi yapılıyor. Sonraki taramalarda fiyat bilgisi yeni fiyat ile kıyaslanıp indirim olup olmadığına karar veriliyor. 

 

Anasayfa:

Anasayfa aşağıdaki gibi bir görünüme sahip. Kullanıcı filtreleme kısmından dilediği ürün grubundanki fiyat değişimine kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Örneğin, son 6 saat içerisinde fiyatı en az %25 düşen ekran kartlarını listeleyebiliyor. Veya son Hepsiburada'da son 2 günde fiyatı en az 250TL düşen televizyonlara bakabiliyor.

Anasayfada belirtilen indirim oranları alışveriş sitesinin uyguladığı indirim oranını belirtiyor. Bu da Hepsiburada'da bir buzdolabının fiyatında %25 indirim olsa dahi, başka bir sitede daha ucuza bulunabileceği anlamına geliyor. Bunun için fiyat bilgisinin yanında başka sitedeki fiyat bilgisi de yer alıyor. Ayrıca ürünü hızlı bir şekilde Akakçe ve n11'de arama linkleri de bulunuyor.

Fiyat Geçmişi Özelliği:

Sistemin en can alıcı özelliklerinden bir tanesi olan fiyat geçmişi özelliği, ürünün fiyatının değiştiği tarihleri, o tarihlerdeki değişim miktarını ve oranını gösteriyor. Bir ürün bugün %60 indirimle 100TL'ye düşmüş olabilir fakat geçmişine bakarak ürünün belki de ilk fiyatının 80TL olduğunu görebilirsiniz.

Geçmiş fiyat bilgisi her ürün için günde 1 kez kaydediliyor. Fiyat değişiminin veritabanına işlenmesi için bir alt ve üst limit de mevcut elbette. Yani 1TL'lik bir değişim kimse için bir şey ifade etmeyeceğinden bu değişimler göz ardı ediliyor. Fiyat geçmişi grafiği ürünün hemen altında gösteriliyor.

 

Arama Motoru:

Fiyatı düşen ürünleri değil de aradığınız bir ürünün nerede, kaç liraya satıldığını görmek için de sitede bir arama motoru mevcut. Çeşitli anahtar kelimeleri kullanarak arama yapıp fiyatları en ucuzdan en pahalıya doğru sıralayabiliyorsunuz. Arama motoru oldukça sade bir yapıya sahip. Arama yapılacak siteyi veya kategoriyi seçme imkanı da bulunuyor.

Örneğin iPhone 7 32GB şeklinde bir arama yaparak kayıtlı web sitelerinde bu ürünün fiyatını, varsa indirim miktarını da görebiliyorsunuz. Elbette arama sonuçlarından da fiyat geçmişine ulaşabilirsiniz.

Mağazalar:

Hali hazirda 67 mağaza ve onbinlerce ürün ekli durumda. Üyelerin mağazalara puan verme ve yorum yapması gibi özellikler de olacak.

Fiyat Alarmı:

Üyeler diledikleri ürünlere fiyat alarmı ekleyebilyor. Alarm eklenen ürünün fiyatı düştüğünde site üzerinde bildirim gösteriliyor. Yakın zamanda e-posta ile de bildirim sağlanacak.

Mobil Uyumluluk:

Web sitesi tamamen mobil cihazlar ile uyumlu. Küçük ekranlarda sitede gezinme veya arama yapma oldukça kolay.

Adres: http://fiyatseyir.com/

Android Uygulaması: FiyatSeyir - Online Fiyat Takibi

Güncelleme Günlüğü: http://fiyatseyir.com/index.php?sayfa=guncellemeler

Mağazalar:  http://fiyatseyir.com/index.php?sayfa=magazalar

32643 kez okundu.

5 Yorum Var

 1. ziyaretçi demiş ki

  siteyi beğendim ve bu sitenin gelişmesini çok isterim. siteyle ilgili bir önerim olacak.sitenin ana sayfasında sıralanan indirimlerin devamını görmeye yarayan (devamı varsa eğer, bana devamı varmış gibi geldi) sayfa numaraları eklenirse güzel olur.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Teşekkür ederim.

   Devamı "İndirim Bul" ekranında. Yani devamı var, hem de oldukça uzun bir liste halinde.

 2. Frkn demiş ki

  Hacım ios için gelmeyecek mi? Mağduruz.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Henüz iOS için bir çalışma yapmadım. Web sitesi mobil uyumlu, indirimleri yine de takip edebilirsiniz.

 3. Hakan Soydan demiş ki

  Öncelikle hayırlı olsun, bir e-ticaret sitesinde bildiğiniz üzere binlerce ürün bulunuyor. Bu ürünleri taratırken sitenin botları ddos olarak algılayıp engellemesini nasıl engellediniz? Eğer bu ddos olarak algılanır ve şikayet edilirse savcılık tarafından işlem yapılabilmekte. Merak ettiğim konu bunu nasıl engellediniz?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Saldırı olarak algılanacak kadar istek gönderilmiyor. Ürünler tek tek değil sadece listeleme ekranları taranıyor. Örneğin 1000 ürün için 20 sayfanın taranması yeterli.

 4. Tebrikler demiş ki

  Sektör için gerçekten gerekli ve Tüketiciler için büyük bilinç sağlayacak bir proje. Yurtdışında çokça görülen bu tarz bir sistemi ülkeye taşıdığınız için tebrik ederim.

 5. Adım Önemli Değil demiş ki

  Merhaba,

  Script gayet güzel ve özellikli görünüyor. iyi işler çıkaracağından eminim.

  Benim size önerim scripti satmanız yönünde daha iyi kazanırsınız. yok büyümek istiyorum daha çok kazanmak istiyorum marka olmak istiyorum diyorsanız buda mümkün ama alınmamış bir alan adı ile çok zor. Genelde iyi alan adları alınmış durumda bu nedenle 5000 Tl gibi bütçe ayırıp 5000'e kadar bir alan adı bulun ve yatırımınıza başlayın.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Görüşleriniz için teşekkür ederim. Şimdilik satmayı düşünmüyorum. Zamanla yükseleceğini düşünüyorum. Site yelpazesini genişletmeye devam ediyorum.Yorum Yazın