Okul Siteleri İçin Yeni Ziyaretçi Defteri

05 Nis 2014 Cmt 23 yorum

Web sitenize şık bir görünüme sahip ziyaretçi defteri eklemek ister misiniz?

Okul sitelerinin vazgeçilmez özelliklerinden bir tanesi de ziyaretçi defterleridir. Ziyaretçi defteri sayesinde hem mezun olan hem de halen okumakta olan öğrenciler çeşitli konularda görüşlerini paylaşabiliiyorlar. 

Milli Eğitim Bakanlığının aldığı kararla okul sitelerinin tek bir şablon altında sunulmasının ardından yıllar önce okul web sitesi şablonum için hazırladığım Okul Siteleri İçin Ziyaretçi Defteri'ni yepyeni ve modern bir görünüme kavuşturdum. İşte yenilikler:

 • Yepyeni konuşma baloncukları
 • AJAX-JavaScript altyapısıyla kolay kullanım.
 • Mesajları yanıtlayabilme seçeneği.
 • Daraltılmış görünümlü sayfalama seçeneği
 • MEB siteleriyle tam uyumlu.


Şık görünüm.

Gereksinimler:

 • PHP/MYSQL destekli bir sunucu.
 • FTP erişimine açık, dosyaları yükleyebileceğiniz bir alan.

 

Kurulum Öncesi Hazırlık:

Sunucunuzda yeni bir veritabanı oluşturun ya da varolan veritabanı bilgilerinizi bir yere not edin.

Pakette yer alan "ayarlar.php" dosyasını açıkn ve gerekli MYSQL bağlantı bilgilerini, veritabanı adını ve diğer ayarları düzenleyip dosyayı kaydedin. Bu aşama ile bilgiyi önceki ziyaretçi defteri oluşturma sayfasından okumak için tıklayın.


Ziyaretçiler mesajlara yanıt verebiliyor.

Paket Dosyasını İndirin:

Buraya tıklayarak ziyaretçi defteri paket dosyasını indirin:

 

Kurulum:

Paketten çıkardığınız tüm dosyaları FTP programınızla sunucuya yükleyin. Kullandığınız internet tarayıcı yazılımında aşağıdaki adrese gidin:

"http://[siteniz]/kur.php"

Tablonun başarıyla oluşturulduğuna dair mesajı aldığınızda kurulum tamamlanmış demektir. Tablo oluşturulmasında hata ile karşılaşırsanız ayarlar dosyanızı kontrol edin. Tablonun oluşturulduğunu kontrol etmek için sunucunuza ait kontrol panelinde PHPMyAdmin bölümünü kontrol edebilirsiniz.

 

Önceki Sürümden Güncelleme:

Şayet ziyaretçi defterinin önceki sürümü kullanıyor iseniz sunucudaki ayarlar dosyanız hariç diğer dosyaları temizleyin. İndirdiğiniz pakette yer alan "ayarlar.php" dosyası dışındaki tüm dosyaları sunucuya yükleyin. İnternet tarayıcı yazılımında aşağıdaki adrese giderek veritabanınızın güncellenmesini sağlayın.

"http://[siteniz]/guncelle.php"

Tablonun güncellendiğine dair mesajı aldığınızda güncelleme işlemi tamamlanmıştır.


Mesajların yönetimi oldukça kolay.

Kullanım:

Kurulum bittikten sonra ziyaretçi defterinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan aşağıdaki adrese bağlantı vererek dilerseniz de IFRAME kullanarak sitenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

"http://[siteniz]/defter.php"

 

Okul Sitesine Entegre Etme:

MEBPanel'e giriş yapın. İçerik bölümünde yeni boş bir sayfa oluşturun. Sayfa başlığına Ziyaretçi Defteri yazdıktan sonra içerik düzenleme bölümündeki araç düğmeleri içerisinde HTML düğmesine tıklayarak HTML Kaynak Editörünü açın ve aşağıdaki IFRAME kodunu kendi sitenize uyarlayarak bu kısma yapıştırın.

<iframe frameborder="0" height="2600" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" src="http://[siteniz]/defter.php" style="width: 785px; height: 2990px; margin-left: -10px;" width="770"></iframe>


MEB siteleriyle tam uyumlu.

Güncelle düğmesine tıklayarak HTML düzenleme penceresini kapatabilirsiniz. Artık bu sayfayı kaydedip menüden bu sayfaya bağlantı verebilirsiniz.

Sorun, Görüş ve Öneri:

Ziyaretçi defterine ait sorun, görüş ve önerilerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz:

 

41106 kez okundu.

23 Yorum Var

 1. ali demiş ki

  Merhaba hocam

  belirtmiş olduğunuz "mysqli_*" hatasını bende alıyorum.
  ilgili atırları hangi php dosyalarında değiştirmem gerekli.
  belirtirseniz sevinirim.
  Yada mümkünse düzenlenmiş halini yayınlayabilirmisiniz.
  kolaylıklar dilerim.

 2. murat demiş ki

  hocam kolay gelsin şimdi ben bu ziyaretçi defterini wampserverde çalıştırdım ancak çeşitli hata kodları geliyor script çalışmıyor . sizce bu yapmış olduğunuz script sadece hostingdemi çalışıyor yoksa wampserverde de çalışır mı ...


  teşekkürler kolay gelsin...

 3. yaşar demiş ki

  Sevgili Ahmet bey

  Online sipariş yapılabilen web sitemizde,
  online sipariş geldiğinde bizi sesli olarak haberdar edebilecek bir program varmıdır?
  Yardımcı olursanız çok mutlu oluruz.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Bunu masaüstü yazılımıyla yapmak için veritabanınıza uzaktan erişimi açmalısınız. Geliştireceğiniz yazılım belirli aralıklarla siparişleri denetler ve okunmamış siparişlere göre uyarı verebilir.

   Diğer bir yöntem de web tabanlı bir sayfa geliştirirsiniz. Aynı şekilde belirli aralıklarla veritabanı denetlenir ve yeni siparişler için Adobe Flash kullanılarak çeşitli sesler çalınabilir.

 4. TAŞKIN demiş ki

  Ziyaretçi Defterinde hocam

 5. TAŞKIN demiş ki

  "This Domain Name Has Expired " Hocam geçici bir sorun mudur? http://hidemiralay.meb.k12.tr/

 6. Hakan demiş ki

  hocam az önce mysql ile sorunumu belirtmiştim. siz istemedem ben bilgileri vereyim isterseniz :)

  www.hostinger.web.tr den aldım

  sanırım bu şifre yeterli olacaktır.

 7. Hakan demiş ki


  Ziyaretçi Defteri


  Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/u190197652/public_html/baglanti.php on line 4
  Yönetici oturumunu kapatmak için tıklayın.

  Okulumuzun ziyaretçi defterine hoşgeldiniz. Bu sayfada sitemiz ve okulumuz hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

  Hocam anlatılan şekilde kurdum. sistem çalışıyor. yalnız sürekli yukarıdaki mesaj çıkıyor. yeni bir mesaj eklendiğince ve yönetici olarak bu mesaj üzerinde oynama yapıldığında da bu mesaj çıkıyor. Mysql le ilgili herşeyi tekrar kontrol ettim ama sorunun nerede olduğunu bulamadım.
  Yardımlarınız için teşekkürler.

  okulumun web adresi : http://karaisaliihl.meb.k12.tr/

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Merhaba hocam.
   Sorunu giderdim. Neden kaynaklandığının teknik bilgisini de vereyim. Dosyalarınızın bulunduğu sunucu PHP 5 sürümünü kullanıyor. Bu sürümde mysql_* tarzındaki fonksiyonlar artık kullanılmıyor. Onun yerine mysqli_* şeklindeki fonksiyonlara geçiş yapılmış. Gerekli düzenlemeleri yaptım, test ettim. Sorun gözükmüyor.

   Hayırlı olsun.

 8. kübra demiş ki

  hocam öncelikle elinize sağlık. fakat bir sorun var,
  tablolar oluşturulmuş durumda ama hiç bir işlem yapamıyorum silme, düzenleme hiç birini yapmıyor. onaylama yapıyor ama hala onay bekleyen var görünüyor.

 9. TAŞKIN demiş ki

  Avast kapatınca sayfa açıldı. Herhalde bizim antivirüs eskidi. Teşekkürler hocam...

 10. TAŞKIN demiş ki

  Hocam s.a. Bir süredir ziyaretçi defteri açılmayıp, internet explorerde bilgisayarımda virüs uyarısı veriyor. Desteğinizi bekliyorum. http://hidemiralay.meb.k12.tr/

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Birkaç tarayıcıda denedim fakat hiçbir uyarıyla karşılaşmadım. ESET NOD32 Smart Security 8 herhangi bir uyarı vermedi.Yorum Yazın