BeeBEEP ile Yerel Ağınızda Mesajlaşın

03 Ara 2016 Cmt 6 yorum

Ağ üzerinden sohbet konusunda en başarılı uygulamalardan bir tanesi.

İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadan ağ üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde mesajlar gönderip alabileceğiniz, dosya aktarımı ve klasör paylaşımı yapabileceğiniz çok güzel bir uygulama var: BeeBEEP.

Marco Mastroddi isimli kişi tarafından geliştirilen BeeBEEP, herhangi bir kurulum gerektirmiyor, tamamen taşınabilir (portable) bir uygulama. Yani klasörünü nereye atarsanız orada çalışıyor. Böylece ağdaki bilgisayarlara dağıtımı çok kolay oluyor. Ve ücretsiz.

Şimdi bazı önemli özeliklerini listeleyelim.

 • Hızlı ve kolay kullanım.
 • Güvenli mesajlaşma. (ağ dinleme yazılımlarına karşın iletiler şifreleniyor)
 • Tek kişi ile veya grupla sohbet.
 • Çoklu platform desteği (Windows, MacOS, Linux)
 • Çevrimdışı iken mesaj gönderme. (karşı taraf çevrimiçi olduğunda iletiyi alıyor)
 • Mesaj geçmişini saklama.
 • Dosya ve klasör paylaşımı.
 • Avatar ve emoji desteği.

Gelelim incelemeye. Öncelikle hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmadan programı açtığınızda ağınızda kim var kim yok herkesi görebiliyorsunuz ve hemen mesajlaşmaya başlayabiliyorsunuz. Bu yüzden çok pratik. İsterseniz belirli IP aralıklarını, çalışma gruplarını, alt ağları tarayarak otomatik olarak veya elle kullanıcı eklemek de mümkün.

Gönderdiğiniz mesajlar anında iletiliyor, herhangi bir gecikme yok. Metin mesajları yanısıra gülen yüzler, emojiler de gönderebiliyor, mesaj yazı renginizi değiştirebiliyorsunuz. Dilerseniz kendi pencerenizde mesajların hangi yazı tipi ile ve hangi büyüklükte gösterileceğini de belirleyebiliyorsunuz.

Paylaşım Kutusu özelliği ile seçtiğiniz bir klasör içindeki tüm alt klasör ve dosyaları ağ üzerinden anında paylaşabiliyorsunuz. Diğer kullanıcılar sizin paylaşım kutunuzdan istediği dosyayı çekebiliyor veya dilerseniz kendiniz belirlediğiniz bir dosya veya klasörü dilediğiniz kişiye gönderebiliyorusunuz.

Tüm sohbet yazılımlarında olduğu gibi profil resminizi, isminizi ve durumunuzu (uygun, meşgul, dışarıda vs.) da değiştirme imkanına sahipsiniz. Yazılım Windows başlatıldığında arkaplanda da çalışabiliyor, yeni mesaj veya dosya geldiğinde size yazılı ve sesli bildirim yapılabiliyor.

Sohbet geçmişi ile tüm mesajlaşma içeriği bilgisayarda saklanıyor. Dilediğiniz zaman geçmiş mesajlara göz atabiliyorsunuz.

BeeBEEP uygulamasının Türkçe dil desteği yoktu, uygulamayı beğendiğim için kolları sıvadım ve çeviri işlemini yaptım. Çeviride ufak tefek hatalar veya eksiklikler olabilir, bunları zamanla giderir ve sitedeki dil dosyasını güncellerim

BeeBEEP'in son sürümünü (şu an 3.0.9) buraya tıklayarak geliştiricinin sayfasından indirebilirsiniz.

 

Türkçe Dil Paketini Yükleme ve Dili Değiştirme

Türkçe yapmak için buraya tıklayarak hazırladığım dil dosyasını indirin ve indirdiğiniz "beebeep_tr.qm" isimli dosyayı program klasörü içerisine taşıyın. Ardından BeeBEEP'i açın, Main -> Select Language menüsüne tıklayın. Listeden "tr    beebeep_tr.qm" satırını seçin ve Select düğmesine tıklayın. Dilin değişmesi için uygulamanın tekrar başlatılması gerektiğine dair bir uyarı çıkacaktır. OK diyerek o pencereyi kapatın. Ardından Main -> Quit menüsüne tıklayarak uygulamadan çıkın. Tekrar çalıştırdığınızda yazılım dili Türkçe olacaktır.

BeeBEEP ile ilgili görüşlerinizi ve karşılaştığınız sorunları yorum olarak belirtebilirsiniz. Aynı ağda 24 bilgisayar ile kullanımda hiçbir sorun, çökme, bağlantı kopması yaşamadığımı belirtmek isterim. Hızlı ve stabil olması, ayar ve kurulum gerektirmemesi hoşuma giden özelliklerinin başında geliyor.

Başka bir inceleme yazısında görüşmek üzere.

26345 kez okundu.

6 Yorum Var

 1. Gökhan demiş ki

  Kolay gelsin, öncelikle güzel bir uygulama olmuş, emeği geçen herkesin eline sağlık.
  Benim bir sorum olucaktı. Çalıştığımız ofiste bir arkadaşımız bize dosya gönderimi yapamıyor. malesef, biz kendisine dosya gönderiyoruz açabiliyor kendisi ise gönderince dosya bize gelmiyor indiriliyor diyor sürekli fakat inmiyor dosya

  Uygulamayı çok kez silip tekrar yükledik yine nafile olmuyor.
  En son 3 4 kez elektrik gidip geldi. Ondan sonra bu hatalar başladı kendisinde, yardımcı olursanız ne mutlu, iyi çalışmalar

 2. Zeynep İstanbul demiş ki

  Merhaba,

  Softros LAN messenger hakkında bir inceleme yapabilir misiniz? Güvenli bir uygulama gibi görünüyor.

 3. kagan demiş ki

  güvenli mi orası belli degil

 4. Erkan demiş ki

  Emeğinize sağlık

 5. Mustafa demiş ki

  Hocam kurdum dil dosyasını kurdum.Yeniden başlatma uyarsıda veriyor ama dil hala ingilizce. Ayrıca ağdaki hiçbir bilgisayarıda görmüyor.
  İLGİNÇ

 6. Byfenci demiş ki

  Çok güzel bir uygulamaya benziyor. Kullanınca daha iyi anlarızYorum Yazın