İnceleme: Windows 8.1 (Update 1) Bahar Güncellemesi

04 Nis 2014 Cum 3 yorum

Windows 8'in ikinci büyük güncelleştirmesi neler getiriyor?

Microsoft geçtiğimiz günlerde düzenlediği Build etkinliğinde Windows 8.1 Bahar güncellemesini resmen duyurdu. Windows 8.1 Update 1 olarak birçok kez torrent sitelerinde boy gösteren güncelleme Spring Update (Bahar Güncellemesi) olarak tanıtıldı. Build etkinliğinin hemen ardından güncelleştirme paketi MSDN ve TechNet aboneleri için indirilmeye sunuldu. Birçok popüler Torrent sitesi üzerinden de indirilebilen güncelleştirmedeki yeniliklere/değişikliklere birlikte göz atalım.

Başlangıç Ekranına Güç ve Arama Düğmeleri:

Hatırlarsanız Windows 8 ilk çıktığında birçok kişi nereden kapatılacağını konusunda bilgi sahibi değildi. Charm menüsünden kapatma seçeneklerine ulaşmak da kaybettiriyordu. Bu yüzden küçük yazılımlar ile birçok kişi masaüstüne kapatma kısayolları oluşturmuştu. Microsoft geç de olsa bu ihtiyacı görmüş olacak ki Başlangıç arayüzüne güç seçenekleri ve arama düğmelerini eklemiş. Küçük de olsa bu değişikliğin birçok kullanıcının hoşuna gideceğini düşünüyorum.


Daha pratik.

Kutucuklara Sağ Tıklama Seçeneği:

Başlangıç ekranındaki kutucuklara artık sağ tıklandığında kutu büyüklüğü ve canlı kutucuk ayarlarının yanı sıra uygulamayı başlangıç ekranından ayırma, kaldırma ve görev çubuğuna ekleme seçenekleri de yer alıyor. Böylece Başlangıç ekranı daha hızlı bir şekilde düzenlenebiliyor.


Başlangıç ekranında fare kullanımı artırılmış.
 

Doğrudan Masaüstüne Geçme Ayarı:

Windows 8.1 güncellemesi ile birlikte gelen Başlangıç ekranını atlama seçeneği artık varsayılan olarak açık şekilde geliyor.


Varsayılan olarak açık.

Görev Çubuğunda Windows Uygulamaları:

Artık Hava Durumu, E-posta, Kişiler gibi Başlangıç ekranına yükleyebildiğiniz Mağaza uygulamaları diğer Windows programları gibi görev çubuğunda gösteriliyor. Önceden Windows uygulamalarına geçiş yapabilmek için farenizi ekranın sol üst bölümüne getirmeniz gerekirken artık doğrudan görev çubuğu üzerinden geçiş yapabiliyorsunuz. Buna ek olarak uygulamayı kapatabiliyor, önizleyebiliyor ve hatta görev çubuğuna sabitleyebiliyorsunuz.


Windows mağaza uygualamaları artık masaüstü ile bir bütünlük içerisinde.

Uygulamalara Başlık Çubuğu:

Fare kullanımını artıran bu güncelleme ile artık açık uygulamaları kapatmak için fare ile tutup aşağı çekmeye gerek kalmıyor. Uygulamanın en üst noktasına geldiğinizde Simge Durumuna Küçült ve Kapat düğmelerinin olduğu başlık çubuğu karşınıza çıkıyor. Böylece uygulamayı tek tıklama ile kapatabiliyorsunuz. Bu güncellemeye bakarak ilerde Microsoft'un mağaza uygulamalarını masaüstünde pencere içerisinde çalıştırılmasına izin vereceğini söyleyebiliriz.


Artık uygulamaların da başlık çubuğu ve kontrol düğmeleri var.

Uygulama Seçimi:

Başlangıç ekranındaki uygulamalara/kutucuklara sağ tıklama seçeneği geldiğinden birden fazla uygulamayı seçmek için artık CTRL tuşunu kullanmanız gerekiyor.


CTRL tuşu ile birden fazla uygulama seçerek işlem yapabilirsiniz.

Internet Explorer 11 Güncelleştirmeleri:

IE11 için de küçük güncelleştirmeler bulunuyor. IE11 kullanılan cihazın ekran genişliğine göre farklı gezinme deneyimleri sunuyor.

 

Başlat Menüsü Başka Bahara Kaldı

Etkinlikte Windows tarafında en çok dikkat çeken nokta ise Microsoft'un yeni bir Başlat Menüsü üzerinde çalıştığına dair ekran görüntüsünü paylaşması oldu. Yeni tasarlanan Başlat Menüsü, Windows 7 Başlat menüsü ile Başlangıç ekranının karışımından oluşuyor diyebiliriz. Hem canlı kutucuklar hem de programlar aynı menüde yer alıyor.

Başlat menüsü ile ilgili her tartışmada kesinlikle geri getirilmeyeceğini ifade eden Microsoft'un bu konuda geri adım atması eminim birçok kullanıcının hoşuna gidecektir.


Yeni Başlat menüsü hoş gözüküyor.

Yeni Başlat menüsü ile ilgili tek kötü haber Bahar güncellemesinde yer almayacak olması. Microsoft bu yeniliği sonraya saklıyor. Belki ilerde çıkabilecek bir Windows 8.2 güncellemesi ile gelebilir.

 

Bahar Güncellemesine Ne Zaman Sahip Olabilirim?

Build etinliğinde Windows 8.1 Update 1, bahar güncellemesinin 8 Nisan tarihinde yayınlanacağı belirtildi. Bu güncellemeden tüm Windows 8.1 kullanıcıları ücretsiz olarak faydalanabilecek. Şayet MSDN veya TechNet üyeliğiniz varsa güncellemeyi şimdiden kurmanız mümkün. Diğer bir yol ise pek güvenilir olmasa da Torrent siteleri üzerinden MSDN/TechNet üyelerinin paylaştığı dosyaları indirerek de kurulum yapmak. Güncelleştirme paketinin yaklaşık 700MB büyüklüğünde olduğunu da hatırlatalım. Güncelleme ile ilgili diğer teknik detayları buraya tıklayarak Microsoft'un kendi sayfasından inceleyebilirsiniz.

Başka bir inceleme yazımda görüşmek üzere.

22954 kez okundu.

3 Yorum Var

 1. mehmet kanca demiş ki

  slm cafe ciyim 2 bilgisararım 2 gündür sadece bilgisayarınızı kapatmayın günceleme yapıyor diyo 100 /100 oluyor terrar baştan başlıyor hiç birşey yapamıyorum

 2. eras63 demiş ki

  teşekkürler.

 3. Murat demiş ki

  Bu güncellemeyi tam paket olarak indirebileceğimiz bir microsoft referans sayfası varmıdır acaba ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Torrent sitelerindeki dosyalara ait SHA1 değerlerini MSDN'de yayınlanan dosyaların SHA1 değerleri ile karşılaştırarak dosyanın orjinal mi üzerinde oynanmış mı olduğunu öğrenebilirsiniz.Yorum Yazın