Windows 8.1: İlk İzlenimler

06 Eyl 2013 Cum 2 yorum

Windows 8 işletim sistemine gelecek en büyük güncellemede ilk göze çarpan değişiklikleri inceliyoruz.

Microsoft'un  tablet, telefon ve masaüstü sistemlere aynı arayüzü sunmak için geliştirdiği (daha doğrusu Windows 7'yi makyajlayarak oluşturduğu) Windows 8 işletim sistemi kullanıcılar tarafından birçok olumsuz eleştiriye maruz kaldığını biliyoruz. Bu eleştirilerin en başında Modern arayüzün (eski adıyla Metro) Başlat menüsünün yerini alması geliyor. Ben de dahil masaüstü kullanıcıları bu arayüzü  daha çok dokunmatik cihazlar için geliştirildiği için kullanışlı bulmuyor. Fakat Microsoft bu konuda kesinlikle geri adım atmayacağını Windows 8.1 güncelleştirmesiyle gösterdi.

Yakın bir zamanda tamamlanan ve donanım üreticilerine dağıtılan Windows 8.1 güncellemesi şu sıralar birçok torrent sitesinden dil paketleri de dahil olmak üzere rahatlıkla edinilebiliyor. Hatta Windows 8 ürün anahtarlarıyla etkinleştirme işlemi dahi yapılabiliyor. Fakat Microsoft'un etkinleştirme işlemlerinde kullanılan anahtarları engelleyebileceğinden bahsediliyor, bu yüzden elinizde lisanslı Windows 8 varsa, ürün anahtarınızı kullanmamanızı öneriyorum. 18 Ekim tarihine kadar sabredip, bu tarihten sonra bu güncellemeyi zaten ücretsiz olarak alabileceksiniz.

Microsoft'un Windows 8'e gelen eleştiriler üzerine hatalarını bir nebze gidermek amacıyla geliştirdiği Windows 8.1 güncellemesinde ilk göze çarpan değişiklikleri birlikte inceleyelim..

Başlangıç Ekranı

Eski adıyla Metro olarak bilinen Modern arayüzde artık kutucuk boyutları 4 farklı şekilde olabiliyor. Eskiden sadece büyük ve küçük seçeneklerine sahip kutucuklar çok büyük, büyük, orta ve küçük olarak değiştirilebiliyor. Tabi uygulamaya ait kutucuğun bu boyutları desteklemesi gerekebiliyor.


Minik ve devasa kutucuklara merhaba deyin.

Tüm uygulamalara geçiş için artık aşağı doğru bir ok düğmesi bulunuyor. Eskiden önce boş bir alana sağ tıklayıp sonrasında Tüm Uygulamalar düğmesine tıklamak gerekiyor.


Ok tuşu ile tüm uygulamalar ve başlangıç ekranı arasında geçiş yapılabiliyor.

Tüm uygulamalar ekranında uygulamaları çeşitli kritlere göre sıralamak da mümkün. Alfabetik, yükleme tarihi veya sık kullanılma durumuna göre sıralama yapılabiliyor.

Başlangıç ekranını kişiselleştirmek için artık ayarlara gitmeye gerek yok. Daha fazla tema ve renk seçeneği de gelmiş durumda. Ayrıca masasüstü duvarkağıdı artık başlangıç ekranı arkaplanı olarak ayarlamak da mümkün.


Başlangıç ekranı doğrudan kişiselleştirilebiliyor.

Başlangıç ekranında ihtiyaç duyulan bir özellik de birden fazla uygulamayı aynı anda silmek, taşımak veya kaldırmaktı. Yeni güncelleştirme ile bu da artık mümkün oluyor.


Birden çok uygulama üzerinde işlem yapmak mümkün.

 

Başlangıç ekranındaki kutucuklar artık tek renk değil. Uygulama simgesinin renk yoğunluğuna göre bir arkaplan rengi belirleniyor.


Rengarenk uygulamalar..

Bir diğer özellik, yeni yüklenen uygulama ve programlar artık doğrudan Başlangıç ekranında yer almıyor. Böylelikle yeni program yüklediğinizde programa ait gereksiz uygulamaları sürekli olarak Başlangıç ekranından silmek zorunda kalmıyorsunuz.

Arama

Şu anki sürümde arama yapmak istediğimiz yerleri önceden seçmek zorunda kalırken, güncelleme ile birlikte artık, tek bir arama ile uygulama, denetim masası öğeleri, dosyalar ve web sonuçlarını içeren sonuçlar ile karşılacabileceğiz. Web aramalarında varsayılan olarak Bing arama moturu kullanılıyor. Ayrıca artık Ara düğmesine tıkladığımızda Uygulamalar ekranı vs. gelmeden doğrudan Charm bar açılıyor.


Arama artık daha kullanışlı.

Çoklu Görevler

Özellikle tablet kullanıcılarını sevindirecek bu gelişme gerçekten çok güzel. Bilindiği üzere tabletlerde ekranda genelde sadece bir uygulama yer alır ve tam ekran çalışır. İkinci bir uygulamaya geçmek için öndeki uygulama geri plana atılır. Bu yüzden aynı anda birkaç işlemi gerçekleştiremeyiz. Bazı tabletler video ya da fotoğraf gösterilerini küçük bir kutucukta izletmek için çözümler sunsalar da bu çok kısıtlı olabiliyor. Windows 8 hali hazırda aynı anda iki uygulamayı yanyana çalıştırabiliyor fakat bu iki uygulama ekranı sadece %25-%75 olarak paylaşıyordu. Windows 8.1'de ise durum biraz daha farklı. Aynı ekranda üç uygulamayı birlikte gösteren Windows 8.1 güncellemesinde uygulamalar ekranı çeşitli oranlarda paylaşabiliyor. Aşağıda aynı anda açılmış farklı uygulamaların ekran paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.


Masaüstü, IE ve Hava Durumu. (%33)


Masaüstü (%50), IE (%25) ve Hava Durumu (%25)


Masaüstü ve Mağaza (%50)

Ekranda iki uygulama açıkken bir üçüncüyü çalıştırdığınızda uygulamanın nerede ve hangi boyutta açılacağını siz belirliyorsunuz.


Üçüncü uygulama açılırken yer belirliyorsunuz.

Charm Bar

Yan çubukta küçük bir değişiklik yer alıyor. Charm Bar'ı hangi köşeden açmış iseniz düğmeler o köşeye daha yakın oluyor.


Düğmeler sağ alt kısma daha yakın.

Internet Explorer 11

Windows 8.1, Microsoft'un en güncel web tarayıcı yazılımı olan IE11 ile geliyor. Şu an için ayrıca indirilemeyen IE11, büyük ihtimalle Windows 8.1 güncellemesi yayınlandıktan sonra Windows 7 kullanıcıları için de sunulacaktır.


IE11 tarayıcı savaşlarında yerini almaya hazır.

Uygulamalar

Windows 8.1 birçok yeni ve güncelleştirilmiş uygulama ile birlikte geliyor. Alarm, Hesap Makinesi, Skype, Okuma Listesi, Yardım ve İpuçları, Borsa gibi uygulamalar hazır yüklü olarak geliyor. Yine bu uygulamaların daha çok tablet veya telefon kullanan kişilerin ilgisini çekeceği düşüncesindeyim.


Yeni Mağaza, eskisine nazaran çok daha iyi, ama yeterli değil.


Kullanıcılar zorlanmış olacak ki Microsoft, Yardım'ı geri getirdi.

 

Ayarlar

Denetim masasındaki birçok ayar artık Modern arayüzüne entegre edilmiş durumda. Bu da Denetim Masasıne gitmeden birçok ayarı hızlı bir şekilde değiştirebileceğimiz anlamına geliyor.


Ayar sayısı artırılmış.

Diğer Yenilikler

Bilgisayar kelimesi yerine artık Bu Bilgisayar ifadesi kullanılıyor. Bu Bilgisayar simgesine tıkladığınızda açılan pencerede artık sadece sürücüler değil, Masaüstü, Belgeler, Müzik, Resimler gibi çeşitli klasörler de yer alıyor.


Hem sürücüler hem klasörler.

Windows Vista ile gelen donanım puanlama sistemine Windows 8.1 ile veda ediyoruz.


Artık donanım derecelendirme yok.

İlk çıktığında birçok kişi Windows 8'i kapatamamaktan yakınmıştı. Bu yüzden olacak ki Windows+X menüsüne bilgisayarı kapatma, uyku, yeniden başlatma gibi kısayollar eklenmiş.


Güç menüsü eklenmiş.

Görev Çubuğu ve Gezinme ayarlarında Başlangıç ekranında masaüstü duvarkağını görüntülemek, Windows açıldığında Başlangıç ekranını atlamak gibi çeşitli ayarlar da yer alıyor.


Modern arayüz artık açılışta atlanabiliyor.

Resimlerde de gördüğünüz üzere Microsoft, Başlat düğmesini geri getirdi fakat yine Başlat menüsünü getirmedi. Düğme şu an Başlangıç ekranını açmak için kullanılıyor. Yine birçok kullanıcı 3. parti yazılımlara mecbur kaldı diyebiliriz.

Güncelleme ile birlikte kilit ekranı da iPad'lerde olduğu artık fotoğraf çerçevesi olarak kullanılabilecek. Belirlediğiniz fotoğraflar kilit ekranında farklı şekillerde (tam ekran, döşeme gibi) gösterilebiliyor.

Windows 8.1 yukarda bahsettiğim yeniliklerin dışında daha fazlasını sunuyor elbette. Daha fazla donanım desteği, güçlü stabilite, bolca kişiselleştirilebilirlik.. Tüm bunları resmi güncellemeyi 18 Ekim tarihinde yüklediğimizde görebileceğiz. Başka bir inceleme yazımda görüşmek dileğiyle. 

 

23693 kez okundu.

2 Yorum Var

  1. dogan1977 demiş ki

    facebook video arama sorunu ve program uyumsuzluğu devam ediyor

  2. byfenci demiş ki

    İncelemeniz ile bize pratik ipuçları verdiğinizden Teşekkürler Ahmet Bey..Yorum Yazın