Ekranınızı Bu Site İle Test Edin

29 Kas 2016 Sal 1 yorum

Ölü piksel testini hızlıca yapmak mümkün.

Ekranda renk değiştirmeyen veya hiç renk vermeyen noktacığa ölü piksel adı verilir. Yeni satın alınan her monitörde kullanıcıların ilk yaptığı test işlemi budur. Tüm ekrana tek renk görüntü yayılır ve bu renk sürekli değiştirilir. Tepki vermeyen piksel sayısı sıfır ise mutlu sona ulaşılır.

Çoğu üretici birbirine yakın 3, farklı noktalarda 5 adetten az ölü piksele sahip ekranı ayıplı ürün olarak kabul etmediği için bu testte ya sıfır hata istenir ya da 5'ten çok. Neyse gelelim bu testi yapmak için yeni keşfettiğim bir siteye: Piknik Color Picker

Yazı sonunda verdiğim linkteki internet sitesine girip tarayıcınızı F11 tuşu ile tam ekran yaptıktan sonra sadece farenizi ekranda gezdirerek tüm pikselleri renkten renge sokabiliyorsunuz. Bu esnada renk değiştirmeyen noktacıkları hemen yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda farenizin tekerleği ile rengin parlaklığını artırıp azaltabiliyorsunuz.

Tüm ekranı aynı renkle doldurarak sadece ölü piksel testi değil aynı zamanda ekranda yatay veya dikey bantlanma sorunu var mı, ekran parlaklığı tüm noktalara eşit yayılıyor mu gibi soruların da cevabını öğrenebilirsiniz.

Web sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayın. Yeni monitör aldıktan sonra ilk işiniz bu siteyi ziyaret etmek olsun.

25969 kez okundu.

1 Yorum Var

  1. Byfenci demiş ki

    Mobilde işe yarar mı

    • Ahmet Soyarslan demiş ki

      Yarar ama bazı ekranlarda piksel yoğunluğu çok fazla, fark edemeyebilirsiniz.Yorum Yazın