MSI 24 pin ATX Kırmızı Led Sorunu ve Çözümü

14 May 2017 Paz

Güç kaynağınızı değiştirdiniz ve bilgisayarınız açılmıyor mu? Sorun sandığınızdan basit olabilir.

Yakın zamanda Xigmatek 700W 80+ Bronze güç kaynağımı değiştirerek Corsair RM750X 750W 80+ Gold sertifikalı sessiz bir güç kaynağına geçiş yaptım. Tüm bağlantıları gerçekleştirdikten sonra kasanın düğmesine bastım ve kasa çalışır gibi oldu ve durdu. Ardından MSI Gaming M5 anakartımın 24pin ATX güç bağlantısının yanındaki kırımızı LED'in yandığını farkettim. 

Önce güç kaynağı ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündüm. Anakartı da bozmuş olabilirdi. 24pin ATX kablosunu söküp tekrar taktım, SATA kablolarını çıkardım. Sadece kırmızı LED yanıyordu. Yani kasanın düğmesine basıldığında da sistem herhangi bir tepki vermiyordu.

Endişe verici bir durum. İnternette yabancı forumlarda bu konuyu araştırdım. Buradaki kırmızı LED MSI anakartlardaki Yüksek Gerilim Korumasının aktif olduğuna işaret ediyormuş. Güç kaynağının olması gerekenden fazla güç verdiğini, yani arızalı olduğunu düşündüm önce. MSI, bir kez yüksek akım geldiğinde sistemi komple devre dışı bırakıyormuş meğer. Yani hiçbir şekilde akımın diğer bileşenlere ulaşmasına izin vermiyor. Kısaca güç kaynağını çalıştırmıyor.

Gelelim çözüme. İşe yarayacağından şüphe etsem de deneyip başarılı oldum. BIOS pilini çıkarıp 10-15 sn bekledikten sonra geri takıyorsunuz ve sistem yeni güç kaynağına adapte oluyor. Bu kadar basit. Tabi bu işlemden sonra BIOS ayarlarını tekrardan yapmanız gerekiyor. Şayet güç kaynağınızda gerçekten bir problem varsa bu çözüm işe yaramayabilir.

Bu işlemden sonra hiçbir şekilde güç sorunu yaşamadım. Konuyla ilgili Türkçe kaynağa rastlamadığım için paylaşmak istedim. Umarım faydalı olmuştur.

24998 kez okundu.

Yorum Yazın