Microsoft Paint Artık 3D!

28 Kas 2016 Pzt

Üç boyutlu çizim yapmak artık çocuk oyuncağı.

En son Windows 7 ile birlikte güncellenen Microsoft'un basit resim çizme/düzenleme yazılımı Paint, Windows 10 Creators Update ile üçüncü boyuta adım atıyor. Paint 3D olarak adlandırılan yeni sürüm Windows mağazası uygulamalarına benzer şekilde tasarlanmış. Dokunmatik ekranlar için kullanışlı bir arayüzü olduğunu söyleyebilirim.

Yeni sürüme farklı çizim araçları eklenmiş. Boyalarda mat, parlak, metal tarzı seçenekler mevcut. Şu an için hazırda pek fazla 3D model yok. İnsan, balık, kedi, köpek, fare modelleri ve küp, silindir, küre gibi modeller yer alıyor.

Üç boyutlu modeli çizim alanına ekledikten sonra boyama yapabiliyor, üzerine göz, ağız, kulak gibi çıkartmalar yapıştırabiliyorusunz. Eklediğiniz üç boyutlu nesne sahnede ayrı bir katman olarak yer alıyor. Sahne ile bütünleşmediği için dilediğiniz zaman taşıyabiliyor, döndürebiliyor, eğip bükebiliyorsunuz.

Çizimin yanı sıra 3 boyutlu metinlerin de yazılabildiğini görmek güzel. Aynı zamanda resim çalışmanız bititkten sonra çeşitli renkte filtreler uygulayabiliyorsunuz.

Windows 10'a 2017 bahar aylarında gelecek olan Creators Update güncellemesi ile işletim sistemindeki Paint'in yerini alacak olan Paint 3D, şu an geliştirme aşamasında. Paint 3D Preview sürümünü Windows mağazasından indirip hemen deneyebilirsiniz. Şimdilik Türkçe dil desteği yok. Şayet benim gibi Windows Insiders programına üye iseniz ve beta sürümleri takip ediyorsanız Önizleme Sürümü Yapı 14971 sürümünden itibaren sisteminizde Paint 3D'nin yüklü geldiğini göreceksiniz.

26297 kez okundu.

Yorum Yazın